Workshops

 

2017 PARKFIELD WORKSHOP SCHEDULE
View a printable schedule with this link…

Workshop Key

Area A: Patio area under tree house
Area B: Front porch (West side)
Area C: Back porch (East side)
Area D: Gazebo north of the Parkfield Inn
Area E: TBD
Area CC: Community Center
Gate: next to the Ticket Gate

 

THURSDAY

Dinner Break (5:30-6:20 p.m.)
BANJO: Larry Cohea & Jesse Personeni, The Dim Lights & The Blue J’s (Area A)
GUITAR: Avram Frankel, The Dim Lights (Area B)
OLD TIME FIDDLE: Ben Guzman, Have More Fun Stringband (Area C)
BASS: Jake Gooding, The Blue J’s (Area D)
ACCORDIAN: Michael Gutin (Area E)
PARKFIELD EARTHQUAKE TOUR: Julian Lozos, Geologist (Gate)



FRIDAY

Lunch Break (12:30 – 1:20 p.m.)
CELTIC ROOTS: Mikaela McDonnel, Claire Kinsella, & Alannah Thornburgh, Irish musicians (Area A)
GUITAR: George Clements, Lonely Heartstring Band (Area B)
MANDOLIN: Matt Witler, Lonely Heartstring Band (Area C)
BANJO: Gabe Hirshfeld, Lonely Heartstring Band (Area D)
FIDDLE: Patrick M’Gonigal, Lonely Heartstring Band (Area E)
VOCALS, DUETS & TRIOS: The Hossettes (Community Hall)

Dinner Break (5:30 p.m. – 6:20 p.m.)

BAND CONCEPTS: Cache Valley Drifters (Area A)
GUITAR: Sully Tuttle & Jess Fichman, Pacific Drive, Blue Summit (Area B)
MANDOLIN: Josh Gooding, The Blue J’s (Area C)
BASS: Helen Foley, Pacific Drive (Area D)
FIDDLE: Dana Fankel, Pacific Drive & Dim Lights (Area E)
PARKFIELD EARTHQUAKE TOUR: Julian Lozos, Geologist (Gate)


 

SATURDAY

Lunch Break (12:30 – 1:20 p.m.)
BANJO: Julio Boysenberry (Area A)
GUITAR: Mike Mullins, Cache Valley Drifters (Area B)
MANDOLELE: Bill Griffin, Cache Valley Drifters (Area C)
BASS: Brian Clark, Snap Jackson & The Knock on Wood Players (Area D)
MANDOLIN: AJ Lee, Blue Summit (Area E)
PARKFIELD EARTHQUAKE TOUR: Julian Lozos, Geologist (Gate)

Dinner Break (5:30 p.m. – 6:20 p.m.)

VOCAL HARMONY: Honeysuckle Possums (Area A)
GUITAR: Charlie Edsall, Sawmill Road (Area B)
BANJO: Dick Brown, Sawmill Road (Area C)
SONGWRITING: Steve Spurgin, Sawmill Road (Area D)
FIDDLE: Bruce Johnson, Sawmill Road (Area E)
FLAT FOOT DANCING: Ruth Alpert (Community Center)


 

SUNDAY

Lunch Break (12:30 – 1:20 p.m.)
GOSPEL SING-A-LONG: Amber Cross, Amber Cross Band (Area A)
DOBRO: 
Banjer Dan Mazer, Ynana Rose Band (Area B)
OLD-TIME BANJO: 
Rowan McCallister (Area C)
SONGWRITING: 
Ynana Rose, Ynana Rose Band (Area D)
MANDOLIN: 
Kenny Blackwell, Ynana Rose Band (Area E)
PARKFIELD EARTHQUAKE TOUR: 
Julian Lozos, Geologist (Gate)


Most workshops are taught by members of the bands & are…
free with your admission.

 



Click here to download a printable Workshop Map

Click here to download a printable 2017 Workshop Schedule

WorkshopBigImage

btn_facebookbtn_bmscc_website